8 ekologicznych hoteli, które wskazują kierunek rozwoju turystyki

Szukając idealnego miejsca na urlop, coraz częściej zwracamy uwagę na to, jakimi zasadami kieruje się dany hotel - sprawdzamy, czy można w nim zjeść potrawy złożone z organicznym produktów albo skąd pochodzi energia zasilająca wszystkie urządzenia hotelowe. Zrównoważony rozwój i ekologia to coraz ważniejsze kwestie w branży hotelarskiej, dlatego powstaje coraz więcej miejsc skupionych na podkreślaniu obu tych cech. Wybraliśmy dla Was najciekawsze hotele z całego świata, które słyną z proekologicznych rozwiązań przy zachowaniu luksusowych warunków.

1. Hi Hotel Eco Spa & Beach, Francja

Położony w Nicei hotel wizualnie zdecydowanie odbiega od stereotypowego luksusowego hotelu, mimo że oferuje prywatną plażę i basen na dachu. Hi Hotel koncentruje się na współczesnym designie i własnej interpretacji struktur przestrzennych. To co go wyróżnia to także ciepłe pastelowe kolory, które otaczają gościa w każdym pomieszczeniu i tchną z każdego elementu wnętrza.

Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny to hotel otrzymał certyfikat Green Globe za używanie papieru z recyklingu, farb organicznych, bezpiecznych środków czyszczących i żywności ekologicznej. 

fot. Hi Hotel Eco Spa & Beach
fot. Hi Hotel Eco Spa & Beach
fot. Hi Hotel Eco Spa & Beach

2. Campi ya Kanzi, Kenia

Ekologiczne zakwaterowanie znajdziecie na legendarnych wzgórzach Chyulu, które zostały opisane przez Ernesta Hemingway’a w jego książce “Zielone wzgórza Afryki”. Campi ya Kanzi to malownicze miejsce przybliżające przyjezdnym kulturę Masajów, a przy tym oczywiście sprzyjające wypoczynkowi i podziwianiu okolicznej dzikiej przyrody.

Cała przestrzeń tego luksusowego kompleksu safari składa się z 6 namiotów, z czego każdy wyróżnia się innym eklektycznym stylem. W każdym jednak znajdziemy wygodne łóżko ozdobione baldachimem i tarasem, z którego można rozkoszować się panoramą z górą Kilimandżaro w tle. Warto wiedzieć, że Campi Ya Kanzi dzięki swoim proekologicznym rozwiązaniom (panele słoneczne, boilery solarne) jest laureatem kilku nagród z kategorii ecotourism, a także, że jest członkiem Stowarzyszenia Ekoturystycznego w Kenii. 

fot. Campi ya Kanzi
fot. Campi ya Kanzi
fot. Campi ya Kanzi

3. Whitepod, Szwajcaria 

Whitepod to ekologiczny i ekskluzywny hotel składający się z 15 kopuł geodezyjnych, które są zlokalizowane w kantonie Valais u podnóża szwajcarskich Alp. Zakwaterowanie w tym miejscu to alternatywny sposób na zwiedzanie regionu, a jednocześnie najbliższa forma obcowania z naturą – w połowie przezroczysty namiot zapewnia niezwykłe doznania jeśli chodzi o widoki na krajobraz górski.

Będąc na miejscu można się szybko przekonać, że kopuły idealnie współgrają z otaczającą je przyrodą – zimą stapiają się ze śniegiem, a latem ubierane są w specjalny pokrowiec w odcieniu trawy, dzięki czemu nie zakłócają odbioru krajobrazu. Miejsce jest odizolowane od wszystkich zanieczyszczeń i jednocześnie promuje model zrównoważonej turystyki, dzięki której możemy zwrócić uwagę na takie kwestie jak zminimalizowanie zużycia wody i prądu, zmniejszenie produkcji odpadów i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Podobne zakwaterowanie znajdziecie w Polsce – w Bukowinie Tatrzańskiej powstał kompleks Tatra Glamp, który opisaliśmy w naszym artykule. 

fot. Whitepod
fot. Whitepod
fot. Whitepod

4. Hoshinoya Karuizawa, Japonia

Luksus w japońskim wydaniu? Prostota, minimalizm i oczywiście bliskość z naturą. W 77 (!) willach zbudowanych z drewna cedrowego według konceptu tradycyjnego japońskiego domu, można znaleźć odpoczynek dla ciała i ducha w otoczeniu kojącej przyrody. Nieodłącznym elementem tego miejsca jest japońska łaźnia, gdzie można zażyć tradycyjnej kąpieli, korzystając z powszechnie występujących tutaj gorących źródeł. Inną atrakcją oferowaną przez gospodarza jest… podziwianie gwiazd. To zdawałoby się banalne zajęcie jest jednak wyjątkowo relaksujące i idealnie wspiuje się w proekologiczną myśl doceniania tego, co nas otacza.

Przepływająca przez teren ośrodka rzeka pełni jeszcze jedną ważna funkcję – wraz z tamtejszą małą elektrownią wodną zasila w energię wszystkie domki kompleksu Hoshinoya Karuizawa.

fot. Hoshinoya Karuizawa / Facebook
fot. Hoshinoya Karuizawa / Facebook

5. Montana Magica, Chile

„Magiczna Góra” położona jest w prywatnym rezerwacie przyrody Huilo Huilo, czyli w samym sercu Patagonii. Skąd taka nazwa? Wiele tłumaczyć nie trzeba – wystarczy spojrzeć na budynek przypominający wulkan, z którego czubka zamiast lawy spływa woda. Ten przedziwny i zarazem fascynujący obiekt został zbudowany z kamieni i drewna, natomiast ściany porośnięte są roślinami i mchem, dzięki czemu hotel idealnie stapia się z otoczeniem.

W „Magic Mountain” jest tylko 13 pokoi, a z poziomu każdego z nich można podziwiać uroki natury. Jeśli będziemy mieć trochę szczeęścia możemy zobaczyć w tym miejscu pudu – najmniejszy na świecie gatunek jelenia (zaledwie 15 cm długości). Atrakcją w tym miejscu jest również wypoczynek w jacuzzi zrobionym z wydrążonego pnia.

fot. Montana Magica / Booking.com
fot. Montana Magica / Booking.com
fot. Montana Magica / Booking.com

6. H2hotel – Healdsburg, California, USA

„Nie jesteśmy zwykłym hotelem. H2hotel hołduje filozofii zrównoważonego rozwoju – zużywamy mniej energii, wody i produkujemy mniej odpadów. Chcemy, żeby Twoja świadomość też czuła się komfortowo” – w ten sposób przedstawiają się założyciele hotelu H2hotel, który znajduje się w stanie Kalifornia. Wchodząc do wnętrza tego hotelu wszystko nam przypomina o wspomnianym zrównoważonym rozwoju – nawet dzieła sztuki (których jest tu całkiem sporo) pochodzące z recyklingu, np. rzeźby ze szklanych butelek, czy ściana z łyżeczek od espresso.

Oprócz wyrafinowanego designu i przemyślanej gospodarki energią, hotel słynie również z zielonego dachu, na którym możemy po prostu rozłożyć koc i cieszyć się piękną, kalifornijską pogodą.

fot. H2hotel / Facebook
fot. H2hotel / Facebook
fot. H2hotel / Facebook

7. Crosby Street Hotel, Nowy Jork, USA

W Nowym Yorku możemy znaleźć jeden z najlepszych ekologicznych hoteli na świecie. Crosby Street Hotel to wyjątkowo atrakcyjny dla turystyów zielony punkt na mapie, który znajduje się pomiędzy zabytkowymi żeliwnymi budynkami i brukowanymi ulicami śródmieścia Manhattanu.

Budynek został zbudowany z cegły, kamienia i szkła na miejscu dawnego parkingu w SoHo. Obecnie liczy  86 pokoi – każdy urządzony w innym stylu i wypełniony dziełami sztuki. Na 12 piętrze Crosby Street Hotel znajduje się niesamowity ogród warzywny, z którego pozyskuje się składniki do tworzenia menu tamtejszej restauracji. M.in. właśnie za to rozwiązanie hotel otrzymał prestiżowy certifikat Gold LEED.

fot. Crosby Street Hotel
fot. Crosby Street Hotel

8. Hotel Finca Rosa Blanca, Kostaryka

Ten niezwykły hotel naprawdę dba o otaczającą go przyrodę, bez której z pewnością nie byłby tak przyciągającym miejscem. Finca Rosa Blanca ma własny podziemny system elektryczny, dzięki czemu nie szkodzi środowisku. Co więcej, pracownicy tego hotelu wykorzystują fusy po kawie jako naturalny nawóz dla roślin w ogrodzie, gdzie uprawia się własne organiczne warzywa.

Natomiast w pokojach zachwycimy się „naturalnym” wytrojem wnętrz – znajdziemy w nich dużo roślinności i naturalne materiały, m.in. pościel wyprodukowaną z włókien bambusa.

fot. Hotel Finca Rosa Blanca / Facebook
fot. Hotel Finca Rosa Blanca / Facebook
fot. Hotel Finca Rosa Blanca / Facebook
Poprzedni artykuł

Gdzie pić kawę bez szkody dla środowiska? Oto najbardziej ekologiczne kawiarnie w Polsce

Następny artykuł

Top 13 najciekawszych inicjatyw ekologicznych dużych sklepów

Ostatnie z kategorii