8 filmów dokumentalnych o naszej planecie, które trzeba zobaczyć

Nie jest Wam obojętny stan naszego środowiska i chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat zagrożeń ekologicznych? Oto lista najlepszych filmów dokumentalnych, która pozwoli zgłębić problemy dzisiejszego świata - począwszy od topniejących lodowców aż po tajemnicę wymierania pszczół.

1. Ścigając arktyczny lód (Chasing Ice), 2012

Film poruszający jeden z największych współczesnych problemów, który ukazuje skutki ocieplenia klimatu. „Ścigając arktyczny lód” to piękny wizualnie dokument (nakręcony przez fotografa National Geographic – Jamesa Baloga) przedstawiający zjawisko topnienia lodowców.

Twórca wraz z towarzyszącymi mu śmiałkami przedziera się przez śnieżne pustkowia Islandii, Grenlandii i Alaski, aby zainstalować tam aparaty rejestrujące przez kilka lat tamtejszy krajobraz. To właśnie dzięki temu poświęceniu, a także zdjęciom składającym się na tzw. time lapse, możemy na własne oczy zobaczyć, że ocieplenie klimatu to nie mit, a lodowe góry stopniowo znikają z powierzchni ziemi. Przy okazji poznajemy wciągającą historię o zmaganiach człowieka z trudnymi i często niebezpiecznymi warunkami.

2. Czy czeka nas koniec? (Before The Flood), 2016

Jeden z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat – mówiono o nim głównie z uwagi na udział samego Leonardio DiCaprio, ale to nie jedyny powód, dla którego warto obejrzeć tę produkcję. „Czy czeka nas koniec?” to przede wszystkim swoiste kompendium wiedzy o postępujących zmianach klimat. Znany aktor poszukuje odpowiedzi i rozwiązań dzisiejszych problemów ekologicznych u polityków, naukowców i aktywistów. W tym celu odwiedza różne zakątki świata, co przybliża go do poznania mechanizmów (głównie gospodarczych i politycznych) degradujących stan naszej planety.

Warto obejrzeć do końca tę produkcję, ze względu na finałowe przemówienie DiCaprio na forum ONZ, które jest pięknym wezwaniem do działania na rzecz naszej wspólnej przyszłości. Pod linkiem można obejrzeć cały film. 

3. Nasza planeta

Netflix nie raz już udowodnił, że potrafi robić znakomite wizualnie i wartościowe merytorycznie dokumenty – jednym z nich jest z pewnością serial „Nasza planeta”. W każdym z 8 odcinków możemy poznać różne siedliska przyrodnicze – od dżungli, po morskie głębiny – a zdjęcia do wszystkich powstawały aż przez 4 lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach. W produkcji widzimy, że każde z odwiedzonych miejsc charakteryzuje się innymi warunkami, odmienną fauną i florą, ale także zmaga się z innymi problemami, których powodem jest przede wszystkim działalność człowieka.

To co wzrusza w „Naszej planecie” to przede wszystkim piękno, które udało się twórcom uchwycić w postaci wyjątkowych zdjęć wykonanych w najnowocześniejszej technologii . Jeśli do tego znakomitego obrazu dodamy jeszcze głos Davida Attenborough (lub w polskiej wersji Krystyny Czubówny) to otrzymujemy film, który jest pozycją obowiązkową na liście dokumentów przyrodniczych.

4. Więcej niż miód (More Than Honey), 2012

„Więcej niż miód” to film nie tylko o pszczołach i ich życiu, ale także o terenach, które zamieszkują i o współczesnym przemyśle pszczelarskim. Reżyserem obrazu jest Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, dlatego ten „biznes” zna od podszewki. Słowo biznes nie jest przypadkowe – w dokumencie widzimy, że dzisiejsze pszczelarstwo niewiele ma wspólnego z idyllicznym widokiem pszczelarza w kombinezonie, który przygląda się plastrom miodu. Dzisiaj to cały przemysł, który prowadzi do masowej śmierci tych jakże potrzebnych nam owadów. 

Dokument stara się ukazać skalę tego niebezpiecznego i trudnego do okiełznania zjawiska, a także to jak wygląda hodowla pszczół w różnych krajach. Warto obejrzeć, aby przekonać się czy słowa Alberta Einsteina, które padają również w samej produkcji („Jeśli pszczoły wyginą, ludzkość nie przetrwa kolejnych 4 lat.”) są realną groźbą.

5. Cowspiracy (Cowspiracy: The Sustainability Secret), 2014

Na Netflixie można już też obejrzeć szokujący i kontrowersyjny dokument „Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska”. Dlaczego szokujący? Bo dzięki niemu możemy się dowiedzieć, jak chów przemysłowy dziesiątkuje naturalne zasoby naszej planety i dlaczego organizacje ekologiczne ignorują ten gigantyczny problem. A z jakiego powodu jest uznawany za kontrowersyjny? Dlatego, że wiele organizacji i naukowców wytyka tej produkcji liczne wady metodologiczne, a jedną z nich jest przypisanie przemysłowi hodowlanemu aż 51% emisji globalnych gazów cieplarnianych na Ziemi (ich zdaniem jest to zaledwie 15%).

Twórcy obrazu pokazują jednak niepodważalne konsekwencje zakładania hodowli – nadmierne wykorzystanie zasobów wodnych, wylesianie i strefy martwych wód. Podobno wielu widzów po obejrzeniu tego filmu przeszło na wegetarianizm, więc z pewnością jest przekonujący.

6. Kraj gazem płynący (GasLand), 2010

Ważny film, który był nominowany do Oscara w 2011 roku, uhonorowany nagrodą na festiwalu filmowym w Sundance, a także Wyróżnieniem Jury nagrody Green Warsaw Award na 8. festiwalu Planete Doc. Reżyser Josh Fox postanowił pokazać w swoim dziele prawdziwe oblicze „łupkowego cudu”, czyli gazu łupkowego, który jest uznawany za proekologiczny, a w rzeczywistości wiąże się z nim wiele zagrożeń. Aby uwiarygodnić swoją tezę spotyka się z Amerykanami dotkniętymi skutkami wydobywania tego gazu poprzez metodę znaną jako szczelinowanie hydrauliczne. Jednym z nich jest skażenie wody spowodowane uszkodzeniem betonowego pierścienia uszczelniającego odwiert.

Warto obejrzeć, aby przekonać się, że nawet metody promowane jako proekologiczne mogą mieć drugie, groźne dla środowiska konsekwencje. Tu można obejrzeć cały film. 7. The True Cost (2015)

Coraz głośniej mówi się o tym, że współczesny rynek odzieżowy wpływa destrukcyjnie na środowisko. Nic w tym dziwnego – moda zajmuje niechlubne drugie miejsce w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających naszą planetę, a przed nią są tylko koncerny naftowe. Głównym powodem tej sytuacji jest proces produkcji – do stworzenia jakiejkolwiek tkaniny zużywana jest woda, energia elektryczna, a także najczęściej wykorzystywane są środki chemiczne. Ale nie tylko to jest negatywnym skutkiem branży mody – kupując kolejną bluzkę czy spodnie powinniśmy się zastanowić, kto i w jakich warunkach ją wyprodukował, bo za wszystkim przecież stoją ludzie. Dokument „The True Cost” pokazuje najmroczniejsze oblicze zjawiska jakim jest fast fashion.

Reżyserem dokumentu jest Andrew Morgan, który zwrócił uwagę na problemy rynku modowego po zawaleniu się budynku Rana Plaza w 2013 r., w którym zginęło ponad tysiąc osób pracujących dla firm odzieżowych. Później udał się do aż 13 krajów, aby porozmawiać na ten temat z osobami związanymi z „szybką modą” i odsłonić wszystkie ciemne strony tego biznesu. Co ciekawe w filmie gościnnie wystąpili także światowi liderzy branży, m.in. Stella McCartney, Livia Firth i Vandana Shiva.

8. Błękit (Blue), 2017

Na koniec uciekamy pod wodę – w dokumencie „Błękit” zachwycimy się pięknem podwodnych krain, w których królują niezwykłe gatunki ryb i malownicze rafy koralowe. Ale celem twórców tego filmów jest nie tyle oczarowanie nas tym widokiem ile ostrzeżenie przed skutkami dewastacji tego ekosystemu przez człowieka – w końcu przez ostatnie 40 lat połowa istot żyjących w morzach przestała istnieć.

Twórcy ostrzegają, że największym zagrożeniem w wodach jest obecnie plastik – przewiduje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach sztucznego tworzywa będzie więcej niż ryb. Aby porozmawiać o tym narastającym problemie spotykają się z osobami, którzy poświęcają swoje życie ochronie oceanów i ich mieszkańców. Po obejrzeniu tego filmu każdy powinien zdać sobie sprawę, że w kwestii ochrony środowiska trzeba zacząć działać jak najszybciej, bo wkrótce może być za późno.

Poprzedni artykuł

Timberland zapowiedział posadzenie 50 mln drzew i produkcję ubrań z ekologicznej bawełny

Następny artykuł

Pepe Jeans stworzyło buty oczyszczające powietrze

Ostatnie z kategorii