Gdzie pić kawę bez szkody dla środowiska? Oto najbardziej ekologiczne kawiarnie w Polsce

Dziś wycofywanie z oferty plastikowych słomek i kubeczków to za mało - lokale gastronomiczne muszą się coraz bardziej starać o to, aby przyciągać swoją ekologiczną ofertą. Dlaczego? Bo goście zaczęli zwracać na to uwagę i tego wymagać - nikt już nie chce przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczenia naszej planety. Sprawdźcie, które kawiarnie najaktywniej wspierają działania proekologiczne!

1. Cafe STOR (Warszawa)

O znanej warszawskiej kawiarni było ostatnio głośno z jednego ważnego powodu – Cafe STOR na ul. Brackiej stał się pierwszą kawiarnią w Polsce bez ŻADNYCH jednorazowych opakowań. Kawę możemy wypić na miejscu w szkle i porcelanie lub wziąć na wynos we własnym kubku (zapłacimy wówczas 1 zł mniej) lub w wielorazowym, zrobionym z włókna bambusowego. Co ciekawe, kawiarnia zaczyna się wycofywać nawet z papierowych serwetek i kanapki na wynos zawija w te materiałowe.

Ale to nie wszystko w temacie zero waste, ponieważ STOR Cafe ma także swój własny kompostownik. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie codzienne, żywnościowe odpadki, które każdego dnia są produkowane w kawiarni, są zamieniane na odżywczy kompost dla roślin.

„Zamiast wyrzucać niedojedzone kanapki czy ciasta oraz wylewać niedopite napoje, karmimy nimi to sprytne urządzenie, które całą dobę pracowicie zamienia je na ciemnobrązową masę. Każde z Was może zwrócić się do nas po porcję kompostu, które rozdajemy zupełnie bezpłatnie – w słoikach z recyklingu, lub do Waszych własnych opakowań” – czytamy na stronie STOR cafe.

fot. Cafe STOR
fot. Cafe STOR
fot. Cafe STOR

2. Organic Coffee & more (Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Lublin)

W kawiarniach sieci Organic Coffee & more dostaniesz na wynos nie tylko kawę w płynnej formie… ale także same fusy.W tym miejscu każdy gość może całkowicie z darmo otrzymać od baristy mały słoiczek z z fusami po naszej organicznej kawie razem z książeczką, do czego można je wykorzystać – a trzeba wiedzieć, że zastosowań takiej kawy jest bardzo wiele.

Organic Coffee & more zachęca do mieszania fusów z ziemią do kwiatków – taka mieszanka poprawia odpływ i retencję wody, a także napowietrza glebę, pomagając roślinom zdobywać niezbędne mikroelementy. Inną opcją wykorzystania fusów jest domowy peeling do ciała, który zrobimy za pomocą zmieszania go z odrobiną ulubionego olejku i brązowego cukru. Zrecyklingowana kawa jest także świetnym odświeżaczem powietrza (neutralizuje zapachy), a nawet… środkiem do konserwacji mebli (czyści, konserwuje, a nawet usuwa rysy).

Więcej o metodach wykorzystania fusów możecie przeczytać na stronie www.organiccoffee.pl

fot. Organic Coffee & more
fot. Organic Coffee & more
fot. Organic Coffee & more

3. cieKAWA kawiarnia (Gdańsk)

Ciekawa Spółdzielnia Socjalna to wyjątkowa inicjatywa, która powstała dzięki gdańskiej filii Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundacji Teneo zajmującej się doradztwem prawnym i działaniami na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki połączeniu sił obu organizacji powstało miejsce, w którym swoje marzenie o wykonywaniu pracy realizują osoby niepełnosprawne.

cieKAWA jest zlokalizowana na gdańskiej starówce przy ulicy Świętojańskiej – na co dzień oferuje swoim gościom domowe słodkości, a także oczywiście świeżą kawę. Napoje na wynos są serwowane w biodegradowalnych kubkach zrobionych z trzciny cukrowej (z autorską ilustracją stworzoną przez Ilu Ilu Agency i artystkę Joannę Gębal) i w przyniesionych własnych kubkach. Druga opcja zachęca tym bardziej, że otrzymujemy wówczas 10 procent zniżki.

fot. cieKAWA kawiarnia
fot. cieKAWA kawiarnia

4. EKOlogika (Warszawa)

„Stworzyliśmy miejsce na warszawskiej Ochocie, które łączy nie tylko sklep z żywnością ekologiczną, ale również strefę warsztatową z kawiarnią. Wszystko w duchu eko i świadomych wyborów” – tak w skrócie przedstawia się stołeczna EKOlogika.

Na miejscu nie tylko możemy wypić ekologiczną kawę i znaleźć produkty od lokalnych dostawców, ale także kupić domowy hummus w słoiczku, czy ogórki małosolne do własnego pojemnika. W tym miejscu naczynia wielorazowego użytku zawsze będą ponad plastikowymi jednorazówkami.

fot. Ekologika
fot. Ekologika

5. Etno Cafe (Wrocław, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Leszno, Szczecin)

Coraz prężniej działająca sieć kawiarni Etno Cafe właśnie wprowadza swój ekologiczny plan, dzięki któremu który zminimalizuje ilość odpadów i pozwoli stworzyć przyjazny dla środowiska obieg zamknięty. Na czym ma on polegać? Etno Cafe sprowadza zielone ziarno, które wypala we własnej palarni, a następnie dystrybuuje we własnej sieci kawiarni – formie ziarnistej kawy paczkowanej i w postaci Cold Brew Coffee. Na tym jednak nie kończy się wykorzystanie kawy, gdyż zużyte ziarna dostaną swoje drugie życie dzięki recyklingowi – sieć już od kilku lat prowadzi badania nad wykorzystaniem ich do suplementów diety, produktów kosmetycznych, a nawet brykietu opałowego.

Ale to nie wszystko – w kawiarniach Etno pojawią się kawy z kołnierzami z ekologicznego papieru Crush tworzonego przy użyciu odpadów z produkcji artykułów ekologicznych. Firma wprowadza też biodegradowalne opakowania z wytłoków z trzciny cukrowej oraz rPETu, a także papier do owijania wyprodukowany z wykorzystaniem… zmielonej skórki z kiwi.

fot. Etno Cafe
fot. Etno Cafe

6. Czytelnia, Warszawa

W tym roku warszawska kawiarnia czytelnia wprowadziła u siebie program Wymiany Kubków. Na czym on polega? Trzeba zacząć od kupienia stylowego, w pełni ekologicznego (wykonanego z włókna bambusowego) kubka z logo Czytelni, który jest dostępny w kawiarni w cenie 35 zł. Następnie zabieramy go ze sobą za każdym razem, gdy chcemy w Czytelni zamówić kawę na wynos – bariści sprzedadzą Ci wówczas kawę taniej i naleją do twojego kubka… lub innego, czystego przyniesionego przez innego uczestnika programu. w kubku przyniesionym przez innego członka programu. Twój w tym czasie będzie się mył w zmywarce i czekał na kolejnego zamawiającego kawę na wynos.

Nie można nie polubić tej akcji w stylu „cupsharing” – dzięki niej polepszamy kondycję planety, a także zaoszczędzamy na naszej ulubionej kawie.

fot. Czytelnia
fot. Czytelnia
fot. Czytelnia
Poprzedni artykuł

Pepe Jeans stworzyło buty oczyszczające powietrze

Następny artykuł

8 ekologicznych hoteli, które wskazują kierunek rozwoju turystyki

Ostatnie z kategorii