Nie wierzysz, że ekologia jest ważna? Niech przemówi obraz

//

Przyroda i ekologia to coraz częściej poruszane tematy w programach i serialach dokumentalnych. Nic dziwnego, skoro zmian, do których dochodzi na naszej planecie, jest coraz więcej i spora część z nich nie zwiastuje niczego dobrego, jednocześnie udowadniając jak krytyczne decyzje podejmowaliśmy do tej pory. By przekonać się, co dzieje się z naszą planetą, polecamy poniższe produkcje.

Czy czeka nas koniec?

Temat zmian klimatycznych był wielokrotnie poruszany w filmach dokumentalnych, ale Czy czeka nas koniec (Before the flood) jest pierwszą taką produkcją, w której wziął udział gwiazdor Hollywood Leonardo DiCaprio. Aktor na każdym kroku przypomina o odpowiedzialności, jaką ponosimy za planetę, a film powstał po to, by uświadomić widzów, jak pilnym problemem są zmiany klimatyczne i zachęcić ich, aby wspólnie zaczęli wypracowywać konkretne rozwiązania – tłumaczy DiCaprio. W produkcję zaangażował się National Geographic, dzięki czemu film uzyskał ogromny rozgłos i był dostępny do obejrzenia za darmo na wielu platformach VOD, serwisach społecznościowych i cyfrowych sklepach jak iTunes czy YouTube.

Film Czy czeka nas koniec? dokumentuje obserwowane na całym świecie skutki ocieplenia klimatu i omawia działania, jakie można podjąć, aby uniknąć katastrofy ekologicznej. DiCaprio rozmawiał z wieloma ludźmi wokół globu z przeróżnych sfer omawiając sposoby na oparcie w przyszłości gospodarki o rkologiczne rozwiązania. Aktor przeprowadził wywiady m. in. z byłymi prezydentami USA Barackiem Obamą i Billem Clintonem, Sekretarzem Generalnym ONZ  Ki-moonem, jak również naukowcami NASA, ekologami i znanymi badaczami.

Film Czy czeka nas koniec? obejrzycie na Netflix.

Niewygodna prawda (2)

Film z 2006 roku skupia się na globalnym ociepleniu w kontekście zmian klimatycznych na Ziemi. Niewygodną prawdę wyreżyserował Davis Guggenheim, natomiast w centrum produkcji znajduje się były wiceprezydent USA Al Gore, na podstawie którego prezentacji został nakręcony dokument. Owa prezentacja powstawała przez kilka lat i służyła, jako element kampanii na temat globalnego ocieplenia. Film otrzymał dwa Oscary (kategorie  Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i Najlepsza piosenka filmowa). W dziesięć lat po premierze tej produkcji ukazała się druga część Niewygodna prawda 2, której reżyserii podjęli się Bonni Cohen i Jon Shenk. Film ponownie ukazuje starania byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w szerzeniu wiedzy na temat globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi. Nie brakuje wątków politycznych, ale te poruszane są w subtelny sposób, nie przesłaniając głównego przekazu.

Niewygodna prawda 2 obejrzycie na Netflix.

Gra o „białe złoto”

Słonie giną w zastraszającym tempie: 1 na 15 minut. Giną z powodu nielegalnego handlu kością słoniową prowadzonego przez brutalną i skorumpowaną grupę, z którą mało kto jest się gotów zmierzyć.

Mający premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a później na Netflix film o oryginalnym tytule The Ivory Game traktuje o staraniach podejmowanych w rezerwatach przyrody w Afryce przez lokalne służby mających na celu zdemaskowanie i powstrzymanie nielegalnego handlu kością słoniową. Materiał powstawał przez 16 miesięcy, gdy obydwaj reżyserzy Richard Ladkani i Kief Davidson pracowali pod przykrywką infiltrując międzynarodową siatkę przemytników kości słoniowej między innymi z Chin i Hong Kongu, ale akcja dokumentu rozgrywa się także w Kenii, Tanzanii, Wietnamie, a nawet Londynie.

Film Gra o „białe złoto” obejrzycie na Netflix

Brudna forsa

Nie jest to dokument stricte ekologiczny, ale mający na celu pokazać nam, widzom, jak działają pewne mechanizmy za kulisami operacji wielkich korporacji. Brudna forsa ujawnia do jakich szwindli dochodziło na przestrzeni ostatnich lat, podczas gdy niektóre rozgrywały się bez żadnych obaw o wpływ niektóych działań na środowisko. Jeden z odcinków przedstawia historię skandalu, w którego centrum znalazły się pojazdy marki Volkswagen – koncern fałszował wyniki testów emisji spalin, a po wyjściu na jaw tych dramatycznych rezultatów całe mnóstwo aut zostało wycofanych z ulic i wróciło do producenta.

Serię Brudna Forsa obejrzycie na Netflix

Mission Blue

Dokument z 2014 roku podąża śladami oceanograf Sylvii Earle. Ta od wielu lat podejmuje działania mające na celu ocalenie oceanów przed wszelkim zagrożeniem. Należą do nich nadmierne połowy czy toksyczne odpady, a także zmiany klimatyczne. Film został wyreżyserowany przez Roberta Nixona i Fishera Stevensa.

Film Mission Blue obejrzycie na Netflix.

Ścigając koralowce

Zespół płetwonurków, naukowców i fotografów przemierze podwodne rejony w celu udokumentowania procesu zanikania raf koralowych. Drużyna składa się z członków z całego globu, a film nakręcono w 2017 roku. Reżyserią zajął się Jeff Orlowski, a za zdjęcia odpowiadają Andrew Ackerman i Jeff Orlowski. Film zgarnął nagrodę publiczności na festiwalu filmowym Sundance w 2017 roku.

Film Ścigając koralowce obejrzycie na Netflix.

A plastic ocean

Piękne zdjęcia oceanu i płetwali błękitnych z początku filmu mogą Was zaskoczyć, gdyż pierwsze minuty produkcji zupełnie nie oddają tego, co dzieje się w następnych kilkudziesięciu. Na wstępie oglądamy, jak dziennikarz Craig Leeson poluje na wspomniane zwierzęta, ale oczywiście jego celem nie jest ich zabicie, lecz odnalezienie i sporządzenie dokumentacji. Z daleka wszystko wygląda ślicznie, bajecznie wręcz, ale dopiero po zmianie perspektywy i zbliżeniu ujrzymy, jak bardzo woda jest zanieczyszczona.

Oprócz Leesona, w filmie oglądamy także Tanyę Streeter, która jest nurkiem. Obydwoje komentują zmiany, które zauważają na przestrzeni lat i zwracają uwagę na fakt, jak dużym szkodnikiem dla (pod)wodnego środowiska jest człowiek.

Film A plastic ocean prawdopodobnie powróci do oferty Netflix.

Rotten

Miniseria dokumentalna Netfliksa przedstawia kulisy powstania różnego rodzaju żywności, odwiedzając przeróżne branże i stawia ogrom pytań o warunki i okoliczności w jakich produkowane są takie towary jak drób, ryby, nabiał czy mniej oczywiste jak czosnek. Powstało sześć godzinnych odcinków, których producentem wykonawczym jest Jonathan Mussman. Dokument zawiera świetne ujęcia, za co głównie go chwalono. Podobnie jak za odpowiednią narrację. Zarzucono mu jednak niewłaściwe podejście, ponieważ oprócz prezentacji problemów, twórcy nie pokusili się o dostarczenie konkretnych wyjaśnień i rozwiązań.

Serię Rotten obejrzysz na Netflix.

W pogoni za lodem

Film przedstawiający kulisy i efekty pracy fotografa National Geographic, Jamesa Baloga, który na przestrzeni wielu miesięcy dokumentuje topnienie lodowców spodowowane globalnym ociepleniem. Bezpośrednie porównanie tych samych lokalizacji w pewnych odstęach czasu działa na wyobraźnię i powoduje, że trudno o wyparcie z głowy obrazów miejsc, gdzie wcześniej lodowce zasłaniały cały krajobraz dookoła.

Film W pogonie za lodem obejrzysz na Netflix.

Nasza planeta

Jeśli macie za sobą seans Planety Ziemi lub Błękitnej planety, to w trakcie seansu Naszej planety będziecie się czuć jak u siebie w domu. Netflix przygotował bliźniaczą produkcję, zatrudniając część tych samych twórców, a w roli narratora usłyszymy sir Davida Attenborough (lub Krystynę Czubówną). Podróż po tych znanych i tych mniej popularnych zakątkach Ziemi wprawi Was w osłupienie, a jednocześnie poznacie jaki wpływ ma człowiek na naszą domową planetę. Nie zabraknie też ujęć prezentujących rzadko oglądane przez ludzi sytuacje z zaskakującym zachowaniem zwierząt. Całość powstała w fenomenalnej oprawie audiowizualnej, która na odpowiednim sprzęcie będzie rewelacyjnym widowiskiem, do którego będziecie mieli ochotę powrócić.

Serię Nasza planeta obejrzycie na Netflix.

How to change the world

O Greenpeace słyszał chyba każdy, ale historia i początki powstania organizacji nie są tak powszechnie znane. How to change the world opowiada o genezie ruchu w latach 70., kiedy to śmiałkowie wyruszyli na Alaskę, by protestować przeciwko próbom nuklearnym zleconym przez prezydenta Richarda Nixona. Film zawiera zdjęcia z okresu 40 lat działalności Greenpeace – całość wyreżyserował Jerry Rothwell. Wśród zdobytych nagród znajduje się między innymi ta z festiwalu Sundance z 2015 roku.

Film How to change the world obejrzysz na Netflix.

Poprzedni artykuł

Jak wielkie marki promują swoje ekologiczne działania? 24 najlepsze kampanie

Następny artykuł

Liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach wzrosła o prawie 90%

Ostatnie z kategorii