10 prostych kroków do bycia zero waste

Od początku swojej historii, człowiek dąży do ulepszania codziennych czynności, tak aby wykonywanie ich było jak najbardziej komfortowe. Końcówka XX oraz początek XXI wieku dostarczyły nam chyba najwięcej narzędzi do realizowania tego celu. Papierowe listy zostały zastąpione pocztą elektroniczną, podczas przerwy w pracy możemy obejrzeć ulubiony serial na smartfonie, w kuchence mikrofalowej przygotujemy popcorn w ciągu dwóch minut, a nieporęczne, szklane butelki kojarzą się już głównie z napojami alkoholowymi. Rozwijający się konsumpcjonizm to część naszej natury i nikt temu nie zaprzeczy. Na szczęście, dla zachowania równowagi, jednocześnie rozwija się ideologia zero waste, w którą każdy może się zaangażować. W niniejszym artykule, przedstawię, czym jest zero waste i jak go wdrożyć do codzienności, tak, aby komfort naszego życia zanadto nie ucierpiał.

Czym jest zero waste?

Zero waste to dosłownie brak marnowania. Ruch ten polega na minimalizowaniu ilości generowanych odpadów poprzez przekształcanie je w zasoby bądź stosowanie ekologicznych zamienników. Celem tych działań jest redukcja zanieczyszczenia oraz degradacji środowiska. Ideologia ta opiera się na pięciu podstawowych zasadach (5R):

  1. refuse (odmawiaj),
  2. reduce (ograniczaj),
  3. reuse (używaj ponownie),
  4. recycle (segreguj i przetwarzaj),
  5. rot (kompostuj).

Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu na „zabawę w ekologię”. Aby dobrze zobrazować powyższe zasady, udowodnię, że każdy jest w stanie wesprzeć ideologię zero waste. Nawet w dni z bardzo napiętym grafikiem.

Kroki 1

Gdzie kierujemy pierwsze kroki po przebudzeniu? Jako, że każdemu zdarza się zaspać do pracy lub do szkoły, często jest to delikatny trucht w kierunku łazienki, połączony z nerwowym zerkaniem na zegarek. Poranna higiena daje duże możliwości do wykazania się mniejszym marnotrawstwem. Umycie zębów bambusową lub drewnianą szczoteczką do zębów, zajmuje dokładnie tyle samo czasu, co ta sama czynność wykonywana szczoteczką plastikową. To samo dotyczy golenia się metalową maszynką. Podczas szybkiego prysznicu możemy użyć mydła w kostce, nie generując plastikowych odpadów po żelach. Wszelkie kremy i balsamy, w ozdobnych, szklanych buteleczkach nie tylko są przyjazne środowisku, ale również stanowią element wystroju pomieszczenia. Korzystanie z takich buteleczek, z pewnością nie wydłuży porannych czynności. Co więcej, biodegradowalne patyczki do uszu lub płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku, równie dobrze spełniają swoją funkcję, co ich tradycyjne odpowiedniki.

Krok 2

Czas na szybkie śniadanie. Każdy w swojej lodówce ma rozpoczęte posiłki, które rzadko doczekują się ostatecznego spożycia. Zazwyczaj kończą w koszu. Wystarczy trochę wyobraźni, by skomponować z nich pełnowartościowy posiłek. Co więcej, przygotowanie porcji tak, aby wielkościowo, była dopasowana do naszego łaknienia, nie powoduje wydłużenia się czasu gotowania. Po śniadaniu, szybki łyk przefiltrowanej kranówki lub soku pomarańczowego ze szklanej butelki i można ruszać na nierówną walkę z codziennymi obowiązkami.

Krok 3

Jeśli drogę do pracy lub szkoły pokonujemy pieszo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkamy kogoś, kto będzie chciał nam wręczyć ulotkę reklamową. Odmówienie wzięcia takiej ulotki to chyba największy minimalizm w byciu zero waste. Zarazem bardzo wymowny i przydatny. Wiele osób, które do pracy lub szkoły, udają się autobusem lub tramwajem, lubi ten czas spędzić, czytając prasę lub ulubioną książkę. Wystarczy, zamienić ich papierową wersję na ebooka, aby przyczynić się do zmniejszenia produkcji papieru. Na tym etapie, nadal nie straciliśmy ani jednej sekundy naszego cennego czasu, jednocześnie promując ideologię zero waste.

Krok 4

Śniadanie lub lunch w pracy to czas wytchnienia i nikt nie ma ochoty zaprzątać sobie głowy angażowaniem się we wspieranie ekologii. Takim wsparciem jest z pewnością zabranie posiłku w pudełku wielokrotnego użytku lub własnego kubka na kawę. Nie wymaga to prawie żadnego zaangażowania a chroni środowisko przed kolejnym kubkiem lub pudełkiem jednorazowym wyrzuconym do kosza.

Krok 5

Kariera zawodowa to również duży obszar, do którego można wdrożyć zero waste. W każdej branży można promować tę ideologię, podsuwając pomysły niekonwencjonalnych rozwiązań, chroniących środowisko przed zanieczyszczeniem. Wystarczy poddać pomysł, aby firma zastąpiła plastikowe gadżety reklamowe drewnianymi, a zamiast ulotek, kampanię reklamową przeniosła na media społecznościowe.

Krok 6

Popołudniowe zakupy to rytuał wielu ludzi. Jest to także podstawa do wdrożenia zero waste w swoje życie. Zabierając szmacianą torbę na zakupy, można nie tylko wesprzeć środowisko, ale również zaoszczędzić parę złotych w skali miesiąca. Najważniejsze jest jednak to, aby lista zakupów była dostosowana idealnie do naszego zapotrzebowania. Wspomniany wcześniej konsumpcjonizm, niestety przekłada się na setki produktów kupowanych bezcelowo i całkowicie niepotrzebnie. Przygotowując dokładną listę zakupów (najlepiej w smartfonie, nie na kartce), można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Krok 7

Wieczorne wyjście ze znajomymi do restauracji to także świetna okazja na promowanie stylu życia zero waste. Mogłoby się wydawać, że spotkania towarzyskie, w żaden sposób nie mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Już podczas zamawiania drinka, można się wykazać i zrezygnować z plastikowej rurki do picia. Jednak najtrudniejszą rzeczą jest zamówienie posiłku tak, aby się nie zmarnował. W przypadku przeszacowania swoich możliwości, zawsze można mieć w torebce wspomniane wcześniej pudełko wielokrotnego użytku, do którego, obsługa chętnie zapakuje pozostawione jedzenie na wynos.

Krok 8

Podczas powrotu do domu taksówką lub innym przewoźnikiem i płacąc kartą, odmów drukowania potwierdzenia transakcji. Takie potwierdzenie, zazwyczaj po kilku minutach ląduje w koszu, bądź przez wiele dni jest nieświadomie przetrzymywane w kieszeni, aż do całkowitego wytarcia się druku, przez co staje się całkowicie nieużyteczne.

Krok 9

Jeśli warunki temu sprzyjają, resztki owoców i warzyw z całego dnia, można kompostować. Jest to bardzo prosty sposób, aby otrzymać doskonały nawóz do użyźniania gleby. Na rynku jest dostępnych wiele gotowych kompostowników, które znakomicie spełniają swoją funkcję.

Krok 10

Poszerzaj swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i ideologii zero waste. Pięć minut lektury przed snem, na temat ekologicznych innowacji i nowinek, z pewnością nie wymaga dużego zaangażowania.

Jak widać, wymówki oparte na braku czasu są całkowicie niezasadne. Często można spotkać się także z opiniami typu „moje działanie i tak nic nie zmieni, bo to przemysł jest największym śmieciarzem na świecie”. Wystarczy wyobrazić sobie, że każdy spośród 7,5 miliardów ludzi na świecie, zrezygnuje z zakupu wody w plastikowej butelce raz w tygodniu. Daje to o 360 miliardów mniej zużytych butelek plastikowych w ciągu roku.

Źródła:
-zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/
-magazyn.storyous.com/zero-waste-na-kuchni-czy-to-mozliwe-10-sposobow-na-niemarnowanie-w-gastronomii/
-ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/lazienka-zero-waste

Poprzedni artykuł

Fale protestów przetaczają się przez Europę. Dlaczego pod wiatr nam z wiatrakami?

Następny artykuł

Dlaczego fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna?

Ostatnie z kategorii