Dlaczego fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna?

Każdy, kto ma okazję podróżować po naszym kraju i przy okazji obserwować otaczającą infrastrukturę, w ostatnich latach, może zauważyć coś więcej niż ciągle remontowane autostrady czy też opustoszałe orliki. Mowa tu o instalacjach fotowoltaicznych pojawiających się na coraz większej ilości budynków. Dach pokryty modułami fotowoltaicznymi już nikogo nie dziwi, a są w Polsce gminy, w których co drugie domostwo jest zaopatrzone w taką instalację. Energia słoneczna jest wykorzystywana na świecie od wielu lat, jednak dopiero w kilku ostatnich, Polacy przekonali się, że warto inwestować w alternatywne technologie. Jak wiadomo, starsze pokolenie jest wierne technologiom sprawdzonym, choć niekoniecznie opłacalnym w XXI wieku. Dotyczy to każdej dziedziny życia, a w szczególności tematów okołobudowlanych. Na szczęście, nastąpił postęp, na który złożyło się wiele czynników. Co spowodowało rozkwit fotowoltaiki w ostatnich latach? W niniejszym artykule przeanalizuję powody rosnącego popytu na energię ze słońca.

Wzrost świadomości ekologicznej

Mimo, że świadomość ekologiczna przeciętnego Polaka oscyluje gdzieś między sortowaniem śmieci a wymianą żarówek w domu na energooszczędne, to można śmiało stwierdzić, że grupa ludzi dostrzegających głębszy problem zanieczyszczenia środowiska, ciągle się powiększa. Wyzwań, związanych z tym tematem jest naprawdę wiele. Wg ankiet przeprowadzonych przez Ministerstwo klimatu, prawie 80% badanych, twierdzi, że emisje zanieczyszczeń z produkcji energii elektrycznej i cieplnej jest głównym zagrożeniem dla jakości powietrza. Co ciekawe, jeszcze w 2017 roku, odpowiedź ta była dopiero czwartym wyborem ankietowanych (ustępując m.in. spalinom emitowanym przez samochody) z wynikiem 22,1%. Z czego wynika taka rozbieżność opinii, na przestrzeni zaledwie 3 lat? Może to być efektem wielu kampanii edukacyjnych, przeprowadzanych z różnych inicjatyw.  Dodatkowo, kampania antywęglowa nie wpływa dobrze na PR największych elektrowni w Polsce. W tym momencie zaczyna się rola fotowoltaiki. Jako całkowicie czyste źródło energii, przekonuje Polaków, którzy coraz częściej patrzą na różne inwestycje przez pryzmat dbania o wspólne dobro – środowisko.

Niestabilność cen energii elektrycznej

W dzisiejszych czasach nikt już nie liczy na to, że ceny prądu mogą ulec zmianie, na korzyść dla konsumentów. Wydarzenia z początku 2020 roku (Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję potwierdzającą podwyżki taryf za energię elektryczną) tylko utwierdzają w tym przekonaniu. Każdy, kto ma możliwości, stara się szukać alternatyw i choćby namiastki niezależności. Takim rozwiązaniem jest właśnie instalacja fotowoltaiczna. Inwestor, który decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, koszty ponosi tylko raz. Cały okres eksploatacji takiego systemu, to produkcja energii, która nie jest obarczona żadnymi opłatami. Instalacje fotowoltaiczne, pomimo swojej innowacyjności, charakteryzują się prostą budową. Dzięki temu, ich eksploatacja jest komfortowa a długoletnia gwarancja na komponenty, sprawia, że usterki nie generują dodatkowych kosztów. Co prawda, całkowite uniezależnienie się od operatora energetycznego nie jest możliwe, ale produkcja energii elektrycznej ze słońca pozwala na znaczne zredukowanie rachunków i komfort nie zwracania uwagi na regularne doniesienia prasowe dotyczące wzrostu cen prądu.

Dofinansowania

Dofinansowania to bardzo silny bodziec, wpływający na wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Często jest to jedynie mechanizm, który działa analogicznie do napisu „promocja” na gablocie sklepowej, sprawiającego, że mimowolnie zwracamy uwagę na produkt. Samo zainteresowanie produktem, może skutkować ostatecznym zakupem. Tak też to wygląda w przypadku wszelkich dotacji i dofinansowań do fotowoltaiki, a że instalacje te bronią się swoją rentownością i innowacyjnością, wiele zapytań kończy się finalizacją inwestycji. Obecnie, takim „wabikiem” jest program „Mój prąd”. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Dofinansowanie, może wynieść nie więcej niż 5 tyś. zł (50% kosztów kwalifikowanych). Warto zaznaczyć, że taka kwota dofinansowania, nie tylko zachęca do zapoznania się z tematem, ale przede wszystkim, wymiernie wpływa na okres zwrotu inwestycji.

Rozwój technologii

Odnawialne źródła energii, a przede wszystkim fotowoltaika rozwijają się w dynamicznym tempie. Co roku padają nowe rekordy sprawności modułów fotowoltaicznych. Pod koniec zeszłego roku, chiński producent ogniw Trina Solar, poinformował o przekroczeniu wartości 23% sprawności ogniwa polikrystalicznego, czyli wykonanego w obecnie, najpopularniejszej technologii. Co prawda, do wykonania ogniwa wykorzystano proces przemysłowy, ale w takim tempie rozwoju, komercjalizacja powinna nastąpić bardzo szybko. Obecnie, liderami w branży są technologie:

  • Monokrystaliczna – sprawność powyżej 26%.
  • Perowskitowa – sprawność powyżej 25%.

Powyższe wartości zmieniają się dynamicznie i jeszcze kilka lat temu, były nieosiągalne. Taki postęp determinuje wzrost zainteresowania fotowoltaiką oraz przekłada się na rentowność montowanych instalacji. Innowacyjność dotyczy nie tylko modułów, ale także innych składowych systemu fotowoltaicznego. Powstają fotowoltaiczne farmy pływające, inwertery dają coraz więcej możliwości projektowych. Wynikiem tak rozwijającej się branży, jest ponad 1,3 GW łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych, zamontowanych w Polsce (stan na grudzień 2019 roku).

Wszystkie powyższe czynniki, w mniejszy lub większy sposób wpływają na popularność fotowoltaiki. Jest jeszcze jedna kwestia, która z perspektywy inwestora jest chyba najważniejsza. Instalacja fotowoltaiczna to po prostu opłacalna inwestycja. Znając koszty takiej instalacji, ilość zużywanej energii oraz jej cenę, bardzo łatwo można obliczyć szacowany okres zwrotu. Ponadto, działające obecnie dofinansowanie, skraca ten czas. Odnawialne źródła energii w naszym kraju dopiero raczkują. Obserwując rozwój rynku i zmieniające się na korzyść uwarunkowania legislacyjne, można śmiało stwierdzić, że najlepsze lata dopiero przed nimi.

Źródła:
-www.gov.pl/web/klimat/badania-swiadomosci-ekologicznej
-www.gov.pl/web/klimat/swiadomosc-i-zachowania-ekologiczne-polakow
-businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/podwyzki-cen-pradu-w-2020-r-decyzja-ure/79cpzzp
-mojprad.gov.pl/
-www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102244/moc-fotowoltaiki-w-polsce-wzrosla-do-13-gw-swietny-grudzien
-www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101969/rekord-sprawnosci-polikrystalicznego-dwustronnego-ogniwa-pv


Poprzedni artykuł

10 prostych kroków do bycia zero waste

Następny artykuł

Budynki z drewna obniżą emisję CO2?

Ostatnie z kategorii