Infrastruktura miejska a OZE

Rozwój miast wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i cieplną. Z racji tego, że w Polsce większa część zapotrzebowania energetycznego, jest pokrywana ze źródeł konwencjonalnych, aglomeracje miejskie są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza. Dodając do tego emisję spalin z samochodów oraz działalność przemysłu, otrzymujemy problem, który od lat trapi Polskę – smog. Jest to jeden z wielu powodów, które determinują rozwój odnawialnych źródeł energii infrastrukturze miejskiej. Z pewnością, znajdą się sceptycy, twierdzący, że jest to jedynie kropla w morzu zapotrzebowania. Każdy, choćby najmniejszy udział OZE w produkcji energii to odciążenie dla środowiska. Co więcej, alternatywne technologie stosowane w miastach, rozwijają świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz często, ułatwiają codzienne czynności. Co roku pojawiają się nowy pomysły na wykorzystanie energetyki niekonwencjonalnej w infrastrukturze miejskiej. Duża część tych rozwiązań, już na stałe wpisała się w krajobraz dużych miast.

Fotowoltaika w mieście

Fotowoltaika, ze względu na swoją prostotę i bardzo szerokie możliwości projektowe oraz eksploatacyjne, jest obecnie najczęściej używanym, alternatywnym źródłem energii w infrastrukturze miejskiej. Latarnie, zasilane modułem fotowoltaicznym (często z dodatkową turbiną wiatrową) już nie stanowią żadnej nowości. Wręcz przeciwnie, bardziej zaskakujące, może być użycie tradycyjnej latarni, zasilanej konwencjonalnie. Analogicznie działa podświetlanie bilbordów. Ciekawym rozwiązaniem, są jeszcze mało popularne, przystanki solarne. Przystanek ten, korzystając wyłącznie z energii słonecznej, udostępnia darmowe WiFi oraz posiada ładowarki USB. Papierowe rozkłady jazdy są zastępowane przez ekrany e-papierowe. Dotyczy to również treści reklamowych. Coraz większą popularnością cieszą się ławki solarne, które umożliwiają ładowanie urządzenia elektronicznego (od smartfonów po laptopy). Prowadzone są prace nad inteligentną ławką, która będzie przekazywała podstawowe informacje, takie jak: utrudnienia w ruchu drogowym, prognozę pogody czy też lokalizację najważniejszych miejsc w danym regionie. Ciekawostką może być prototyp solarnego kosza na śmieci, który będzie dziękował za każdą wyrzuconą rzecz. Oprócz tego, podróżując po polskich miastach, można spotkać takie obiekty jak wiaty solarne na rowery miejskie, instalacje fotowoltaiczne na myjniach bezobsługowych czy też stacjach benzynowych.

Drzewo energetyczne

Oprócz wyżej wspomnianego wspomagania fotowoltaiki w zasilaniu przydrożnych latarni, turbiny wiatrowe stały się obiektem wielu badań dotyczących infrastruktury miejskiej opartej na OZE. Jeden z najciekawszych projektów opracowali Inżynierowie Brunel University z Londynu. Jest to „drzewo energetyczne”, które może wytwarzać energię zarówno z wiatru jak i ze słońca. Liście są zbudowane z cienkiego ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki swojej elastyczności, mogą być uformowane w kształt pozwalający na ruch, nawet przy delikatnych powiewach wiatru. Gałęzie oraz ogonki liści zawierają wstążki piezoelektryku, wychwytujące energię kinetyczną. Drzewo może być połączone z systemem magazynowania energii oraz z bezpośrednimi odbiorcami.

Energia z wnętrza ziemi

Polacy także starają się dotrzymać kroku światowym trendom. Przykładem jest chociażby miasto miasteczko Uniejów, które ponad 80% energii cieplnej czerwie z wód geotermalnych. Oprócz ogrzewania budynków, energia geotermalna wykorzystywana jest także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania gruntów oraz oczywiście w celach rekreacyjnych. Niestety, korzystanie z takiej energii jest uwarunkowane, koniecznością występowania złóż geotermalnych w danym regionie.

Ekologiczna dyskoteka

Ten innowacyjny projekt powinien być definicją „przyjemnego z pożytecznym”. W Rotterdamie powstała ekologiczna dyskoteka. Jej parkiet odbiera energię kinetyczną wytwarzaną podczas tańca i zamienia na energię elektryczną, zasilającą całą dyskotekę. Aby uczestnicy zabawy czuli, że ich taniec faktycznie produkuje energię, podczas gdy ruch na parkiecie ustaje, przygasają światła i przycisza się muzyka. Podobno, praca jest najwydajniejsza, kiedy jest przyjemna. W takim przypadku, nie musimy się martwić o emisję zanieczyszczeń przez dyskotekę w Rotterdamie.

Drogi fotowoltaiczne

Jak efektywnie wykorzystać tysiące kilometrów dróg powstających każdego roku? Mogłoby się wydawać, że jezdnia ma jedno, konkretnie sprecyzowane zadanie. Otóż, w wielu krajach, od kilku lat funkcjonują fotowoltaiczne drogi oraz ścieżki rowerowe. Co więcej, Chiny uruchomiły w 2017 roku pierwszą autostradę produkującą energię z promieniowania słonecznego. Drobne ogniwa fotowoltaiczne, zamontowane w nawierzchni produkują energię elektryczną, która może zasilać infrastrukturę drogową oraz okoliczne obiekty budowlane. Docelowym zastosowaniem takich rozwiązań jest współpraca z bezzałogowymi pojazdami autonomicznymi.

Odnawialne źródła energii mają sporo zalet, o których powszechnie wiadomo. Sprzyjają środowisku, są komfortowe w eksploatacji oraz opłacalne. Alternatywne sposoby wytwarzania energii mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Swoją innowacyjnością determinują rozwój i stwarzają prawie nieograniczone możliwości projektowe oraz technologiczne. To właśnie z tej cechy korzystają pomysłodawcy takich rozwiązań jak solarne przystanki i ławki, energetyczne drzewa czy fotowoltaiczne autostrady. Możliwości, które oferują odnawialne źródła energii dają wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi.

Źródła:

  • https://globenergia.pl/magazyn/oze-w-przestrzeni-miejskiej/
  • https://globalna.ceo.org.pl/fizyka-geografia-biologia/artykuly/o-tym-jak-odnawialne-zrodla-energii-zmieniaja-swiat
  • https://swiatoze.pl/chinczycy-oddadza-uzytku-fotowoltaiczna-autostrade/

Poprzedni artykuł

Reuse i recycle jak najbardziej, reduce już mniej. Sprawdźcie jak opakowania w Polsce stają się bardziej eko

Następny artykuł

Perowskity – energia słoneczna w nowym świetle

Ostatnie z kategorii