6 sposobów jak zostać kierowcą przyjaznym środowisku

/

Zatłoczone miasta i kilometrowe korki na obwodnicach to dość powszechny widok w naszym kraju. Można za to winić słabo rozwiniętą i nie do końca przemyślaną infrastrukturę drogową, jednak warto również uwzględnić rozwój motoryzacji i coraz większą dostępność samochodów. Auto już od dawna nie jest dobrem ekskluzywnym i za niewielkie pieniądze można nabyć pojazd, który bez problemu dowiezie nas z punktu A do punktu B. W samym 2018 roku, na polskich drogach, przybyło 1,6 miliona samochodów. Mimo kampanii edukacyjnych, zachęcających do korzystania z publicznych środków transportu bądź rowerów, większa część społeczeństwa stawia na wygodę i wybiera podróż prywatnym samochodem. Tak więc, do widoku zatłoczonych ulic należy się przyzwyczaić. Wzmożony ruch pojazdów, wpływa negatywnie na środowisko, poprzez emisję spalin, które są jedną z przyczyn smogu. Dodając do tego wątpliwy stan techniczny wielu samochodów poruszających się po polskich drogach, otrzymujemy kilkuprocentowy udział pojazdów w zanieczyszczaniu powietrza.

Istnieją sposoby na zredukowanie niekorzystnego wpływu pojazdów na środowisko. Wiele z nich wymaga jedynie odrobinę dobrej woli ze strony kierowców. Ponadto, wiążą się one nie tylko z ochroną środowiska, ale również mogą generować oszczędności.

1. Kultura jazdy

Jest to bardzo szerokie pojęcie, jednak w tym przypadku nie skupimy się na wymianie uprzejmości na drodze, lecz na samym prowadzeniu samochodu. Płynna jazda, bez gwałtownych przyspieszeń i zahamowań, może ograniczyć zużycie paliwa aż o 33%. Wystarczy, w miarę możliwości utrzymywać stałą prędkość, na optymalnych obrotach silnika. Jedna minuta jazdy na tak zwanym „gazie do dechy” przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza równemu półgodzinnej jeździe spokojnym tempem. Zużycie paliwa, ograniczają również takie manewry jak dojazd do czerwonego światła ze stopniowym zmniejszaniem prędkości już kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem. Nagłe zahamowanie, przyspiesza także zużywanie się klocków hamulcowych. Płynna jazda zazwyczaj jest już wpajana kursantom przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy, jednak po odbiorze dokumentu, wielu świeżo upieczonych kierowców zapomina o tak podstawowej zasadzie.

2. Staranny dobór i dbałość o opony

Dbanie o opony w samochodzie kojarzy się głównie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Jest to również element, który wymiernie wpływa na ilość spalanego paliwa. Przed zakupem opon, warto zapoznać się z klasą efektywności paliwowej ogumienia. Jest to poziom generowanych podczas jazdy oporów. Przekładają się one bezpośrednio na obciążenie silnika i ilość zużytego paliwa. Drugą kwestią jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Każdy model samochodu ma dedykowane parametry ciśnieniowe, które można znaleźć w książce serwisowej. Poziom ciśnienia w oponach, należy sprawdzać regularnie, kilka razy do roku, ponieważ już 0,5 bara odchyłki od normy, powoduje 5% zwiększenie zużycia paliwa.

3. Aerodynamika i ciężar samochodu

Wśród samochodów poruszających się po polskich drogach, można zauważyć wiele pojazdów wyposażonych w bagażniki dachowe. Oczywiście jest to bardzo praktyczne rozwiązanie podczas wyjazdu na urlop, lecz bardzo często pozostają one na dachu puste, długo po powrocie z wakacji. Zmniejszają aerodynamikę pojazdu, przyczyniając się nawet do 25% wzrostu zużycia paliwa. Pamiętajmy więc, aby ściągnąć bagażnik, kiedy nie jest nam potrzebny. Podobnie wygląda sytuacja z przewożeniem ciężkich rzeczy w bagażniku tylnym. Każda niepotrzebnie przewożona rzecz w bagażniku, zwiększa masę pojazdu i w konsekwencji również spalanie.

4. Mądre użytkowanie klimatyzacji

Klimatyzacja w nowych samochodach stała się podstawowym wyposażeniem. Każdy kierowca chętnie korzysta z tego udogodnienia w upalne dni. Jest to jak najbardziej uzasadnione i zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że wraz z eksploatacją klimatyzacji wzrasta spalanie paliwa. Ponadto, wiąże się to z emisją NOx, czyli tlenków azotu, które są gazami cieplarnianymi. Jak zatem korzystać z klimatyzacji tak, aby jazda samochodem w upalny dzień była nadal komfortowa, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko? Może się to przejawiać w bardzo prostych działaniach, jak choćby parkowanie pojazdu w zacienionym miejscu. Temperatura wewnątrz samochodu nie wzrośnie tak diametralnie, przez co klimatyzacja nie będzie zmuszona do nagłej i intensywnej pracy. Jeśli jednak, pojazd przez długi czas jest zaparkowany w pełnym słońcu, warto w pierwszej kolejności uchylić szyby, aby wyrównać temperaturę. W branży motoryzacyjnej krąży wiele teorii na temat jazdy z otwartymi szybami, jednak nie udowodniono, że wpływa to negatywnie na aerodynamikę pojazdu i większy pobór paliwa.

5. Korzystanie z myjni samochodowych

Bycie ekologicznym kierowcą nie ogranicza się tylko do sposobu jazdy. Mycie samochodu to czynność, która może mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Szczególnie, gdy jest wykonywana na domowym podjeździe lub w ogrodzie. Woda wraz z wszelkimi płynami i detergentami przenika przez glebę do wód gruntowych, zanieczyszczając je. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z myjni. Prawo wymaga na tego typu punktach usługowych, odprowadzania ścieków do systemów kanalizacyjnych, co minimalizuje ryzyku zanieczyszczenia wód gruntowych.

6. Carpooling

Carpooling narodził się już podczas II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, jednak jego rozwój przypada na lata 70 ubiegłego wieku, czyli kryzys naftowy. Jest to system, opierający się na organizowaniu większych grup pasażerów podczas planowania trasy. Sprawdza się to głównie w przypadku dojazdu do wspólnych miejsc pracy lub szkół. Ciężko znaleźć jakiekolwiek wady takiego rozwiązania. Carpooling nie tylko ogranicza emisję spalin, ale również generuje oszczędności. Inicjatywa ta rozwija się poprzez portale społecznościowe lub aplikacje mobilne, gdzie można ogłosić chęć zabrania dodatkowych pasażerów lub dołączenia do przejazdu daną trasą.

Powyższe porady są niezwykle przydatne w kwestii ochrony środowiska. Jednak można śmiało stwierdzić, że ekologiczny kierowca to bystry kierowca. Szczegółowe planowanie podróży, omijanie korków, unikanie godzin szczytu czy też czujne obserwowanie sytuacji na drodze i przewidywanie najbliższych poczynań to działania, które służą nie tylko wygodzie i bezpieczeństwu kierowców, ale głównie środowisku. W czasach, kiedy ekologiczność samochodów elektrycznych stoi pod znakiem zapytania, a drogi są wypełnione pojazdami o stanie technicznym budzącym wątpliwości, warto być świadomym kierowcą i zrobić coś dla środowiska.

Źródła:

  • https://earth911.com/eco-tech/transportation/ice-driver-education-eco-friendly-tips-for-the-road/
  • https://earth911.com/eco-tech/infographic-eco-friendly-driver/
  • https://earth911.com/eco-tech/green-car/
  • https://greenercars.org/green-driving/driving-fueling
Poprzedni artykuł

Dlaczego kolektory słoneczne są wypierane z rynku przez pompy ciepła?

Następny artykuł

Jak przekonać swoich znajomych, że globalne ocieplenie to nie ściema, a jedzenie mięsa szkodzi planecie? Najważniejsze informacje w pigułce

Ostatnie z kategorii