Jak ograniczyć straty ciepła w domu?

Od kilku lat, gołym okiem widać, że budownictwo w Polsce kwitnie. Nie chodzi tylko o ciągle powstające, nowe budynki ale również o szereg termomodernizacji przeprowadzanych w starszych obiektach. Wraz z budownictwem rozwija się energetyka. Dzięki temu, systemy grzewcze, dostępne na rynku są coraz bardziej wydajne. Jest to podstawa do tego, aby nasz dom był efektywny pod względem energetyki, oszczędny i przede wszystkim przyjazny środowisku. Nie można jednak zapominać, że nawet najbardziej nowoczesne źródło ciepła, o wysokiej sprawności, nie będzie w stanie pracować wydajnie, jeśli obiekt będzie narażony na wysokie straty ciepła. Na szczęście i w tym obszarze technologia się rozwija. W typowym domu, istnieje kilka newralgicznych punktów, przez które jest tracone ciepło. Istnieje szereg rozwiązań, które redukują te straty i w konsekwencji, sprawiają, że dom jest bardziej eko oraz generuje oszczędności.

Badanie termowizyjne

Zadaniem badania termowizyjnego jest sprawdzenie izolacyjności cieplnej budynku. Wynikiem takiego badania są termogramy, czyli zdjęcia ukazujące, w których miejscach „ucieka” ciepło. Jest to rozwiązanie, które ukazuje wszelkie niedociągnięcia podczas budowy domu. Badanie termowizyjne można przeprowadzić dla powstających budynków jak i już istniejących, użytkowanych od lat. Dzięki tej technice, można zbadać między innymi:

·         izolacyjność termiczną fundamentów domu,

·         izolację poddasza,

·         izolacyjność termiczną wieńców,

·         poprawność montażu oraz izolacyjność termiczną okien, drzwi, bram garażowych itp.,

·         grubość ocieplenia,

·         stan izolacji przewodów hydraulicznych.

Badanie kamerą termowizyjną powinno być podstawą do dalszych działań prowadzących do poprawienia izolacyjności budynku.

Straty ciepła przez ściany zewnętrzne

Szacuje się, że 20% ciepła traconego przez budynek to straty przez ściany zewnętrzne. W tym przypadku, jest tylko jeden sposób, aby je ograniczyć. Mowa o izolacji zewnętrznej. Najpopularniejszymi materiałami do ocieplenia domu są obecnie styropian oraz wełna mineralna. Pierwszy z nich jest wybierany zdecydowanie częściej. Wynika to z dobrej izolacyjności, niższej ceny i łatwości montażu. Głównym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest współczynnik przewodzenia ciepła. Wartość ta, dla styropianu dostępnego na rynku wynosi 0,033-0,040 W/(m*K). Im niższy współczynnik tym lepsza izolacyjność materiału. Wybierając styropian topowych marek, z niskim współczynnikiem, można ograniczyć grubość ocieplenia. Wełna mineralna charakteryzuje się zbliżonym współczynnikiem przewodzenia ciepła, jednak jest droższa i technologia jej montażu jest bardziej skomplikowana. Cechuje się natomiast, dobrą przepuszczalnością pary wodnej, dzięki czemu, efektywniej odprowadza wilgoć z budynku. Warto wspomnieć, że od 2021 roku wdrożony zostanie kolejny etap działań mających na celu poprawę energooszczędności budynków. Wynikiem tego, są zaostrzone normy, które narzucają, dla ścian zewnętrznych, współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,2 W/m2K.

Straty ciepła przez stolarkę otworową

Od kilku lat drzwi zewnętrzne oraz okna traktuje się jak wizytówkę domu. Jest to w pełni zrozumiałe, jednak trzeba pamiętać, że estetyka powinna być tylko dodatkiem, a priorytetowym zadaniem stolarki otworowej jest zabezpieczenie budynku, również przed stratami ciepła. Przez stolarkę drzwiową i okienną traci się sporo energii cieplnej. Może to stanowić między 10 a 20% wszystkich strat. Ich ograniczenie rozpoczyna się już na etapie planowania domu. Jak największa liczba okien powinna się znajdować po stronie południowej budynku, natomiast od strony północnej należy je ograniczyć do niezbędnego minimum. Kolejnym etapem jest odpowiedni dobór komponentów. Wcześniej wspomniane normy przewidują następujące wartości współczynnika przenikania ciepła:

·         0,9 W/(m²·K) dla okien zwykłych i drzwi balkonowych,

·         1,1 W/(m²·K) dla okien połaciowych.

Pierwszym wyborem większości inwestorów są okna PVC. Dodatkowe uszczelnienia w tym obszarze są wykonywane za pomocą wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej. Dodając do tego pakiet trzyszybowy, można uzyskać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,7 W/(m²·K). Przy zakupie okien trzeba zachować czujność, ponieważ producenci mogą podawać współczynnik przenikania ciepła samego pakietu szybowego, który jest zawsze niższy niż całego okna. Ostatnim krokiem do zminimalizowania strat ciepła przez okna jest technologia ich montażu. Tutaj, z ratunkiem przychodzi tzw. ciepły montaż. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne znajdujące się wokół okien. Realizuje się go za pomocą piany i taśm: paroszczelnej oraz paroprzepuszczalnej. Jest on bardziej kosztowny niż zwykły montaż okien, dlatego warto przeanalizować jego rentowność przed podjęciem decyzji. Ciepły montaż dotyczy także drzwi zewnętrznych. Dobierając drzwi wejściowe, także trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Nie powinien on przekraczać 1,5 W/(m²·K).

Straty ciepła przez dach

Przez poddasze i dach, straty ciepła mogą wynosić nawet 1/3 wszystkich strat. Sposób działania w tym przypadku jest analogiczny do poprzednich. Należy wykonać solidną izolację. Ocieplenia dachu i poddasza można dokonać za pomocą wełny, styropianu lub pianki. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Współczynnik przenikania ciepła jest porównywalny we wszytkach wariantach. Porównujące te materiały, można wysnuć następujące wnioski:

·         Wełna mineralna – wysoki stopień izolacyjności akustycznej, duża sprężystość, wypełnia trudno dostępne szczeliny, jest materiałem niepalnym, uciążliwa w montażu (duże zapylenie).

·         Styropian – gorsza izolacyjność akustyczna niż w przypadku wełny, łatwo ulega odkształceniom, niższa cena niż w przypadku wełny.

·         Pianka poliuretanowa – dostosowuje się do skomplikowanych kształtów dachu, stanowi barierę dla wilgoci, po kilku latach użytkowania traci swoje parametry, najdroższa ze wszystkich wymienionych wariantów.

Jak widać, wyżej wymienione materiały charakteryzują się odmiennymi cechami. Ważne jest, aby każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Styropian czy wełna świetnie sprawdzą się przy prostych dachach, jednak dla bardziej skomplikowanych konstrukcji, pianka poliuretanowa będzie optymalnym rozwiązaniem.

Straty ciepła przez fundamenty

Straty ciepłą przez fundamenty stanowią około 10% wszystkich strat. W miejscu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową, współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić maksimum 0,25 W/(m2K). Dobór materiałów dedykowanych do ocieplenia fundamentów jest ograniczony przez wilgoć, korzenie roślin oraz napór ziemi. Musi on być bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne niż, standardowe materiały. Producenci, wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, poszerzyli swoje oferty o styropian dostosowany do tych ciężkich warunków. Styropian ten, charakteryzuje się ograniczoną nasiąkliwością oraz odpornością na nacisk gruntu. Bardziej zaawansowaną alternatywą dla styropianu, jest polistyren ekstrudowany XPS, który posiada jeszcze lepsze parametry. Przed przystąpieniem do izolacji termicznej fundamentów, trzeba zadbać o ich hydroizolację i zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych (najczęściej za pomocą folii kubełkowej). Głębokość izolacji i pozostałe szczegóły powinny być określone w projekcie architektonicznym budynku.

Straty przez wentylację

Dbanie o jakość powietrza w budynku, niestety wiąże się ze stratami ciepła. Mogą one wynosić od 30 aż do 70% procent wszystkich strat. Niestety, w przypadku wentylacji mechanicznej, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Proces mechanicznego wentylowania pomieszczeń polega na zasysaniu powietrza zewnętrznego, które przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Technologia ta może zredukować straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Przynosi to wymierne oszczędności na ogrzewaniu budynku. Co więcej, powietrze nawiewane do wnętrza budynku przechodzi przez filtry, usuwając bakterie i roztocza. Kolejną zaletą rekuperacji jest brak konieczności wietrzenia budynku, co w okresie letnim pozwoli na uniknięcie komarów czy też much uprzykrzających wykonywanie codziennych czynności domowych.

Zrób to sam!

Wszystkie powyższe czynności są niezbędne do zapewnienia energooszczędności budynku. Co w przypadku, jeśli chcemy zredukować straty w eksploatowanym już domu, jak najniższym kosztem? Dobrym przykładem są nieużywane przewody kominowe, które mogą generować kilkuprocentowe straty ciepła. Doskonałym rozwiązaniem, jest zastosowanie balonu kominowego, który ogranicza napływ zimnego powietrza.

Jeśli dom jest wyposażony w leciwą stolarkę otworową, można skorzystać z taśm uszczelniających, które są łatwe w montażu i  mogą ograniczyć straty ciepła o kilka procent. Jeśli, już mowa o oknach, warto zauważyć, że bezpośrednio pod nimi, często montowane są grzejniki. Dobrym sposobem na to by ciepło z nich emitowane nie „uciekało” przez stolarkę okienną, jest zamontowanie półki. Dzięki temu, powietrze będzie się rozchodziło w głąb pomieszczenia, zamiast w kierunku okna.

Wśród prostych sposobów na zatrzymanie ciepła w domu, należy wyróżnić jeden z elementów ozdobnych, który w znacznym stopniu przyczynia się to zredukowania strat ciepła. Są to zasłony okienne. Jeśli są z grubego materiału, znacząco ograniczają ruch powietrza w stronę okien. Do mniej solidnych zasłon, można dokupić wykładziny termiczne. Jak widać, nawet elementy wystroju wnętrza mogą generować oszczędności i zmniejszać wpływ budynku na środowisko.

Źródła:

  • https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja
  • https://muratordom.pl/budowa/fundamenty/izolacja-termiczna-fundamentow-czym-i-jak-ocieplac-fundamenty-aa-3h87-W3Sj-9xm8.html
  • https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ocieplenie-poddasza/
  • https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/a/13414-cieply-montaz-okien-co-to-jest
  • http://www.instalacjebudowlane.pl/10838-33-68-standard-wt-2021–wymagania-warunki-techniczne.html
  • https://muratordom.pl/budowa/sciany-murowane/jak-ocieplic-sciany-zewnetrzne-koszty-docieplenia-domu-murowanego-aa-mZ3N-gY1L-bn3a.html
  • https://www.housebeautiful.com/uk/renovate/heating/a1014/reduce-heat-loss-home/
Biomasa z drewna zamiast węgla
Poprzedni artykuł

Biomasa z drewna zamiast węgla - czy to dobry pomysł?

dojazdy rowerem do pracy z dziećmi
Następny artykuł

Jak zorganizować codzienne dojazdy rowerem dla całej rodziny? Poradnik

Ostatnie z kategorii