Zabawa przyjazna środowisku. Jak festiwale muzyczne wspierają ekologię?

Lato zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim coś, na co wielu z nas czeka cały rok. Mowa tu o festiwalach muzycznych. Przez cały sezon festiwalowy, na całym świecie, odbywają się tysiące imprez masowych. Począwszy od tych wielkich, o których mówią wszystkie największe portale tematyczne, po te mniejsze, przyciągające prawdziwych pasjonatów danej niszy. Wszystko, co dobre, dobiega jednak końca i musi przyjść ostatni dzień występów muzycznych, kiedy to już zaczynamy odliczać dni do przyszłorocznej edycji. Wioska festiwalowa się wyludnia a obsługa festiwalowa zaczyna spoglądać na obszar imprezy jak na pobojowisko. Morze plastikowych kubków i butelek, resztki jedzenia, tysiące niedopałków papierosów. To tylko niektóre z odpadów pozostających po takich imprezach masowych. Na całe szczęście, jesteśmy świadkami powolnych zmian dotyczących organizacji festiwali. Dlaczego powolnych? Ponieważ, eko inicjatywy organizatorów to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to uświadomienie wciągniętych w wir zabawy uczestników.

Ekologiczne inicjatywy organizatorów polskich festiwali

Od kilku lat, można zauważyć trend, który daje cień nadziei, na zmniejszenie negatywnego wpływu festiwali na środowisko. Organizatorzy podejmują szereg działań, które mają chronić naturalny krajobraz, jednocześnie nie zakłócając zabawy uczestników.

Opener Festival

Organizatorzy jednego z największych festiwali w Polsce, co roku podejmują bardziej zaawansowane kroki w kierunku zwiększenia ekologiczności imprezy. W zeszłym roku, w większości punktów sprzedaży na terenie festiwalu, napoje są podawane w kubkach z papieru lub biodegradowalnego materiału PLA. Wprowadzono także kubki wielorazowego użytku. Na tegoroczną edycję, postawiono sobie za cel, całkowite wyeliminowanie plastiku. Ponadto, w organizację festiwalu, na stałe wpisały się takie przedsięwzięcia jak:

·         Zakaz używania plastikowych i styropianowych naczyń jednorazowych w punktach gastronomicznych.

·         Segregacja i zbiórka odpadów do recyklingu (co roku, oddawane jest ponad 10 ton odpadów).

·         Rozstawienie pojemników na odpady żywnościowe.

·         Stosowanie talerzy z trzciny cukrowej, drewnianych sztućców i mieszadełek do kawy (w Alter Cafe).

·         Sprzedaż koszulek wyprodukowanych zgodnie z ideą Earth Positive.

·         Organizacja transportu publicznego (ograniczenie ilości samochodów osobowych).

·         Budowa infrastruktury festiwalu przy pomocy materiałów wielokrotnego użytku.

Na terenie festiwalu działają również EKO punkty, uświadamiające oraz zachęcające do wdrażania idei zero waste. Ponadto, główny sponsor festiwalu, czyli Orange, odbiera w wyznaczonych punktach stare i zużyte telefony komórkowe, celem bezpiecznej utylizacji. Pod powyższymi postanowieniami, podpisać się mogą również organizatorzy Orange Warsaw Festival oraz Kraków Live, którzy dotrzymują kroku festiwalowi odbywającemu się w Gdyni.

Up To Date Festival

Festiwal organizowany od ponad dekady, wyróżnia się tym, że odbywa się w Białymstoku, czyli regionie uznawanym za zielone płuca Polski. Jest to dodatkowe zobowiązanie dla organizatorów. Na 10 edycji tego festiwalu wprowadzono nie tylko biodegradowalne naczynia, ale i jadalne. Organizatorzy, konsekwentnie wdrażają również kubki i słomki wykonane z naturalnych materiałów.

Pol’and’Rock

Pol’and’Rock to można by rzec, legenda wśród polskich festiwali. Taki tytuł to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Organizatorzy tej imprezy, w imponujący sposób unieśli ją i sprawili, że festiwal w Kostrzynie, posiada największą ilość ekologicznych inicjatyw, godnych pochwały. Wszelkie działania poprzedza ekologiczny dekalog dla uczestników. Jest to instrukcja proekologicznej postawy, zawierająca m.in.: obowiązek sprzątania swojego obozowiska, odnoszenie śmieci do punktów recyklingu, oszczędzanie wody oraz sugeruje przywożenie własnych sztućców i naczyń.

Naczelną ideą festiwalu jest akcja „Zaraz będzie czysto”. Dzięki temu, na terenie imprezy funkcjonuje 38 punktów zrzutu i 4 punkty segregacji śmieci. Ograniczone jest oczywiście zużycie plastiku. Napoje sprzedawane są w kubkach RPET (w 100% z recyklingu i w 100% nadające się do ponownego przetworzenia). Strefa gastronomiczna jest wyposażona w ekologiczne tacki i kubki, słomki papierowe oraz drewniane sztućce.

Na terenie festiwalu są prowadzone akcje dotyczące ekologicznego stylu życia, między innymi:

·         Warsztaty z produkcji eko kosmetyków.

·         Eko labirynt przedstawiający zagrożenia dla naszej planety i sugerowane działania zapobiegające.

·         Konkursy na największą ilość zebranych odpadów.

·         Spotkania z artystami promującymi ekologię.

Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu

W lutym 2020 roku, organizatorzy 18 polskich festiwali opracowali zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy organizacji imprez masowych. W taki sposób powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu. Jest on oparty na czterech filarach. Jeden dotyczy ekologii. Obejmuje on m.in. segregację odpadów, zmniejszenie ilości zużywanej wody, wspólne przejazdy, a także edukację ekologiczną.

Proekologiczne festiwale na świecie

Światowe festiwale także podejmują konkretne działania mające na celu zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oprócz inicjatyw podobnych do wyżej wymienionych, można się spotkać także z niekonwencjonalnymi pomysłami. Oto niektóre z nich:

·         Uczestnicy australijskiego Splendor in the Grass biorą udział w sadzeniu drzew.

·         Ten sam festiwal wprowadził bilety Carbon Offset. Dochód z ich sprzedaży jest inwestowany w projekty OZE.

·         Brytyjski festiwal Glastonbury wprowadził tzw. rok odłogowania. Co pięć lat zarządzana jest przerwa w organizacji festiwalu, aby dać gruntom możliwość zregenerowania się.

·         Wood Festival jest w całości zasilany z odnawialnych źródeł energii.

·         Festiwal w Coachella Valley uruchomił energetyczny plac zabaw. Energia kinetyczna generowana przez uczestników jest przetwarzana na energię elektryczną wspomagającą zasilanie imprezy.

·         Na Green Man Festiwal, zbierany jest niechciany sprzęt kempingowy i oddawany uchodźcom na całym świecie.

Bądź eko festiwalowiczem!

Jak wspomniałem na początku, skuteczność eko inicjatyw w większości zależy od samych uczestników imprezy. Czasami wystarczy minimum zaangażowania, aby zmniejszyć negatywny oddźwięk imprezy masowej na środowisko. Już samo zorganizowanie transportu zbiorowego, daje pozytywne skutki. Na kilkudniowy festiwal warto zabrać także swój namiot. Większość wypożyczanych namiotów, po zakończeniu imprezy trafia niestety na wysypisko śmieci. Zgodnie z ekologicznym dekalogiem Pol’and’Rock, mądrym posunięciem jest zabranie własnych naczyń. Zasady kultury osobistej zabraniają oddawania moczu poza toaletami. Stosując się do nich, dbasz także o środowisko. Mocz jest toksyczny dla środowiska naturalnego.

Biorąc pod uwagę ilość osób, które co roku bawią się na festiwalach, powyższe przedsięwzięcia nie są już tylko dobrą wolą organizatorów, lecz koniecznością. Na szczęście, rozwój technologii i świadomości pozwala na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko zwiększają ekologiczność imprez, ale też promują je w mediach, które coraz chętniej mówią o ochronie środowiska.

Źródła:

  • https://www.bustle.com/p/5-ways-to-be-eco-friendly-at-a-festival-because-music-shouldnt-come-at-the-expense-of-the-environment-18141979
  • https://noizz.pl/ekologia/czy-polskie-festiwale-sa-eko-sprawdzilismy-opener-pol-and-rock-i-owf/edpmp7c
  • https://www.businessdestinations.com/destinations/the-10-best-environmentally-friendly-festivals/
  • https://opener.pl/eko/
  • https://livefestival.pl/eko
  • https://folk24.pl/wiesci/przyjeto-kodeks-odpowiedzialnego-festiwalu/

dojazdy rowerem do pracy z dziećmi
Poprzedni artykuł

Jak zorganizować codzienne dojazdy rowerem dla całej rodziny? Poradnik

Następny artykuł

Czy łososie są zdrowe? Jak wybrać te, które będą dobre i dla nas i dla środowiska?

Ostatnie z kategorii