Recykling artykułów codziennego użytku

/

Na naszym portalu często poruszamy tematykę recyklingu. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ odzysk materiałów stanowi trzon trudnego przedsięwzięcia, jakim jest ochrona środowiska. Pisaliśmy o recyklingu samochodów czy też modułów fotowoltaicznych. Warto jednak poruszyć temat, dotyczący 100% naszych czytelników. Mowa tu o recyklingu artykułów, które wykorzystujemy do codziennych czynności. Jesteśmy najbardziej śmiecącym pokoleniem, przez co nie można powiedzieć, że działania uświadamiające i edukujące są zbyt nachalne lub powtarzalne. Wdrażanie ekologicznego trybu życia do naszej codzienności powinno być koniecznością, w trosce o przyszłość naszej planety i kolejnych pokoleń.

Materace

Materac wypełniający łóżko to jeden z tych artykułów, który służy nam przez wiele lat. Nie zmienia to faktu, że raz na około dekadę, wymiana materaca przysparza bólu głowy wielu ludziom. Co bowiem zrobić ze zużytym materacem? Aby tego uniknąć, już podczas zakupu danego produktu, powinniśmy się zaznajomić z polityką odzysku materiałów danego producenta. Istnieją sklepy, które przyjmują i przetwarzają zużyte materace. Jeśli jednak, nasz producent nie oferuje takiej usługi, najlepszym rozwiązaniem będzie odsprzedaż, bądź po prostu oddanie materaca komuś potrzebującemu. Może to być student wyjeżdżający się uczyć, bądź ktoś gorzej sytuowany finansowo. Alternatywą jest znalezienie firmy, specjalizującej się w recyklingu materacy.

Materace są pełne cennych materiałów. Średnio, z jednego produktu, można uzyskać ponad 10 kg stali, lateks czy piankę termoplastyczną. Sam proces recyklingu jest oparty na wyodrębnieniu poszczególnych elementów. Zazwyczaj wykonuje się to ręcznie, dlatego też jest to czasochłonne.

Co można uzyskać z przetworzonego materaca? Produktów pochodzących z odzyskanych materiałów jest wiele. Oto niektóre z nich:

·         filc,

·         podbicia dywanów,

·         wiórki dla chomików,

·         płyty wiórowe,

·         czyściwa.

Ponadto, wszystkie elementy plastikowe i stalowe są wykorzystywane, po przetworzeniu w praktycznie dowolny sposób.

Żarówki LED

Oświetlenie LED, zyskało w ostatnich latach wielką popularność. Wynika to z wielu zalet tej technologii (m.in. czas pracy, energooszczędność). Proces ich przetwarzania, tak jak w 99% wszystkich artykułów codziennego użytku, należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego pojemnika na śmieci. Niestety, nie można ich wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne. Zużyte żarówki LED, mają swoje miejsce w kubłach dedykowanych do elektroodpadów. Można je również dostarczyć do punktów przyjmujących takie artykuły, lub do sklepów z elektroniką (zazwyczaj przyjmowane są tylko w przypadku zakupu nowej żarówki). Z każdej żarówki, można odzyskać aż 90% materiałów. Można je podzielić na cztery podstawowe kategorie:

·         Materiały metalowe – pozyskiwane z opraw, kabli, śrub i zaślepek. Służą do produkcji różnych, nowych artykułów metalowych.

·         Plastik – przetwarzany m.in. na meble ogrodowe, worki na śmieci czy ramy okienne.

·         Elementy elektroniczne – z układów scalonych pozyskuje się takie surowce jak miedź czy złoto.

·         Szkło – materiał, którego jest zdecydowanie najwięcej w żarówce LED. Przetapiane szkło może być materiałem bazowym wielu nowych produktów.

Opakowania po dezodorantach

Pojemniki po dezodorantach są bardzo kłopotliwe pod względem segregacji śmieci i recyklingu. Puszki po różnego rodzaju aerozolach są o tyle specyficzne, że nie mogą być wyrzucane do żadnej z frakcji (szkło, bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane). Wyrzucenie takiej puszki do niewłaściwego pojemnika, może skutkować zanieczyszczeniem odpadów, które uniemożliwi recykling lub nawet wybuchem. Dlatego też, puszki po dezodorantach lub lakierach do włosów należy dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jak wygląda recykling puszek po aerozolach? W pierwszej kolejności, opakowania są oczyszczane. Kolejny krok to oddzielenie poszczególnych materiałów (np. atomizera od puszki). Poszczególne elementy są przetapiane na granulat, który służy do produkcji różnych komponentów, w tym nowych puszek.

Patelnie teflonowe

Chyba nikt sobie dzisiaj nie wyobraża kuchni bez patelni teflonowej. Wiele opinii w internecie, głosi, że teflon jest szkodliwy dla zdrowia. Jest to prawda, ale tylko w przypadku, kiedy podgrzejemy go do temperatury rozkładu, czyli około 360°C. Przy normalnym użytkowaniu, tj. smażeniu, powłoka teflonowa osiąga ledwo ponad 200°C. Dlatego też, można korzystać z tego niezwykle przydatnego rozwiązania, bez żadnych obaw. Co w przypadku, kiedy patelnia się zużyje? Większość z tych produktów, wykonanych jest z aluminium. Aby zapobiec przyklejaniu się żywności do tych metali, producenci dodają warstwę politetrafluoroetylenu (PTFE), który jest związkiem o niskim współczynniku tarcia. Najlepszym sposobem na pozbycie się wysłużonej patelni jest oddanie jej na złom. Trzeba pamiętać jednak, że nie każde złomowisko przyjmie powlekaną powłoką poślizgową produkt. Sam proces przetwórstwa takich patelni polega na obróbce cieplnej, podczas której powłoka PTFE samoczynnie odkleja się od aluminium. Następnie materiały są przetapiane.

Zabawki

Tutaj, mamy do czynienia z dużą różnorodnością pod względem użytych materiałów. Kupujemy zarówno zabawki plastikowe, wyposażone w elektronikę jak i drewniane czy metalowe. W sieci bardzo prężnie działa handel używanymi zabawkami. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się zużytych produktów. Ponadto, nie brakuje również potrzebujących dzieci, które z wdzięcznością przyjmą, z pozoru zniszczone i wiekowe już zabawki. Jeśli jedyną opcją pozostaje wyrzucenie zabawek do śmieci, warto zrobić to w sposób zgodny z obowiązującymi normami. O ile z produktami drewnianymi i metalowymi nie ma problemu to schody zaczynają się w przypadku tych bardziej skomplikowanych. W miarę możliwości, można wyodrębnić z nich układy elektroniczne i poszczególne materiały. Elektronikę można oddać do punktów odbioru elektroodpadów, natomiast pozostałe elementy do pojemników na poszczególne frakcje. Każdy z tych materiałów jest poddawany recyklingowi w typowy dla niego sposób (np. metal jest przetapiany i używany do produkcji nowych komponentów).

E-papierosy

Mimo, że debata dotycząca wpływu e-papierosów na zdrowie człowieka ciągle trwa, to warto się pochylić nad ich wpływem na środowisko. Typowy e-papieros składa się z czterech elementów: obudowy, baterii, atomizera i wkładu. Aby e-papieros mógł zostać poddany recyklingowi, sam użytkownik musi wykazać się inicjatywą i wyodrębnić z niego poszczególne elementy. Pierwszym krokiem jest usunięcie materiału wypełniającego wkład. Musi on zostać dokładnie umyty, najlepiej pod bieżącą wodą. Wysuszony wkład wraz z obudową, może być utylizowany, jako tworzywo sztuczne. Przed utylizacją baterii, trzeba ją całkowicie rozładować (np. poprzez przetrzymywanie jej w wodzie z solą) i wychłodzić. Następnie, można ją wyrzucić do pojemnika dedykowanego do tego rodzaju odpadów. Pojemniki na zużyte baterie stały się standardowym wyposażeniem m.in. sklepów z elektroniką czy też galerii handlowych.

Większość artykułów, które używamy do codziennych obowiązków, nadaje się do recyklingu. Jeśli nie możemy się przekonać do zmiany ich na te przyjazne środowisku, wykażmy się odrobiną dobrej woli i segregujmy zużyte produkty zgodnie z ogólnymi zasadami, w konsekwencji wspierając odzysk poszczególnych materiałów.

Źródła:

  • https://amerisleep.com/blog/mattress-recycling-how-to/
  • https://zuzyteoswietlenie.pl/recykling/
  • https://ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/opakowania-po-sprayach-co-z-nimi
  • https://earth911.com/living-well-being/health/recycling-deodorant-tubes/
  • https://www.crazynauka.pl/teflon-jak-dziala-ten-supermaterial-czy-jest-bezpieczny/
  • https://earth911.com/living-well-being/health/e-cigarettes/
Poprzedni artykuł

Czy łososie są zdrowe? Jak wybrać te, które będą dobre i dla nas i dla środowiska?

Następny artykuł

Pandemia koronawirusa a ochrona środowiska - jak ten trudny czas może pomóc nam uratować planetę

Ostatnie z kategorii